Duchovní pastýři

V naší farnosti působili následující faráři:

od dojméno
1623P. Jiří Hloušek OSB
1623 1623P. Jiří Paulinius OSB
1623 1634P. Jan Maurus OSB
1634 1638
1638 1642P. Jiří Hali OSB
1642 1653P. Viktorin Badurius OSB
1653 1655P. Martinus Raška OSB
1655 1661P. Vavřinec František Schön OSB
1661 1667P. Placid Jiří Spaczil (Spáčil) OSB
1668 1683P. Václav Richter OSB
1683 1686P. Matouš Michaelis OSB
1686 1690P. Václav Richter OSB
1690 1694P. Matouš Michaelis OSB
1694 1699P. Celestýn Točinský (Toczinský) OSB
1715 1724P. Klaudius Stehlík OSB
1729 1732P. Benedikt Wotawa (Votava) OSB
1732 1735P. Placid Zamora OSB
1735 1744P. Tadeáš Khünel (Khinell) OSB
1744 1752P. Hugo Ottmarsky OSB
1752 1754P. Maximilián František Puttner OSB
1754 1762P. Placid Heissler OSB
1762 1770P. Václav Winkler (Winckler) OSB
1770 1777P. Placid Heissler OSB
1777 1805P. Petr Seitl OSB
1806 1808P. Bernard Josef Pivonka OSB
1809 23. 6. 1813P. Řehoř Sázavský OSB
24. 6. 1813 26. 1. 1814P. Pavel Vincenc Kašparides OSB
27. 1. 1814 5. 4. 1815P. Řehoř Sázavský OSB
20. 4. 1815 28. 1. 1818P. Bernard Josef Pivonka OSB
29. 1. 1818 1832P. Maurus Josef Voříšek OSB
1833 19. 11. 1854P. Placidus Jan Kajetán Knapp OSB
12. 12. 1854 1876P. Alois František Škárka OSB
1876 1883P. Benedikt Karel Korčian OSB
2. 8. 1883 11. 2. 1893P. Vojtěch Jakub Slouk OSB
11. 2. 1893 23. 11. 1913P. Petr Jan Křtitel Hlobil OSB
23. 11. 1913 30. 4. 1921P. ThDr. Placid František X. Buchta OSB
1. 5. 1921 1922P. Petr Jan Křtitel Hlobil OSB
20. 7. 1922 13. 9. 1934P. Vojtěch Jan Horák OSB
1. 10. 1934 9. 3. 1955P. Karel Rudolf Musil OSB
9. 3. 1955 1990P. František Fučík - administrátor
1990 1990P. Vít Alois Pernička
1991 1997P. Radim Valík OSB
1997 dosudP. Augustin Ladislav Gazda OSB

Působili zde i další kněží:

od dojméno
11. 7. 1639P. Martin Řezný - výpomocný diecézní duchovní
25. 2. 1695 30. 11. 1708P. Ondřej Reumer OSB - cooperátor
3. 12. 1724 11. 11. 1735P. Řehor Ciganek OSB - cooperátor
11. 11. 1735 25. 12. 1748P. Augustin Sieber OSB - cooperátor
5. 10. 1756 5. 1. 1758P. Maximilian Puttner OSB - cooperátor
5. 1. 1758 24. 2. 1762P. Vavřinec Günter OSB - cooperátor
P. Jan Nepomucký Kastner OSB - cooperátor
P. Bredřich Schmidt OSB - cooperátor
6. 4. 1762 6. 4. 1764P. Vavřinec Günter OSB - cooperátor
30. 5. 1764 11. 2. 1766P. Alexius Habrich OSB - cooperátor
11. 2. 1766 P. Florián Kupitus OSB - cooperátor
18. 5. 1767 18. 2. 1770P. Antonín Schlesinger OSB
5. 2. 1772 P. Bonifác Keller OSB - cooperátor
1. 2. 1773 P. Petr Seitl OSB - cooperátor
5. 10. 1775 P. Jan Sarkandr Globisch OSB - cooperátor
P. Benedikt Gallik OSB - cooperátor
1784 P. Řehoř Sázavský OSB - cooperátor
1785 P. Maurus Halarhauer OSB - cooperátor
1786 P. František Kayser OSB - cooperátor
1787 P. Bernard Josef Pivoňka OSB - cooperátor
1789 P. Wolfgang Lukovský OSB - cooperátor
1790 4. 3. 1801P. Prokop František Bartl OSB - cooperátor
1806 1810P. Placidus Knapp OSB - cooperátor
P. Baptista Schwenk OSB - cooperátor
P. Maurus Voříšek OSB - cooperátor
24. 6. 1813 19. 4. 1815P. Václav Mikuláš Kříž OSB - cooperátor
10. 3. 1815 26. 11. 1821P. Cyril Martin Okaník OSB - cooperátor
29. 1. 1818 10. 6. 1818P. Ignác František Ševčík OSB - cooperátor
29. 1. 1818 1822P. Augustin Josef Gazda OSB - cooperátor
17. 5. 1822 P. Metoděj Vavřinec Rieb OSB - cooperátor
10. 7. 1829 P. Ignác František Ševčík OSB - cooperátor
25. 10. 1832 27. 9. 1839P. Otmar Filip Roštlapil OSB - cooperátor
28. 9. 1839 P. Ignác František Ševčík OSB - cooperátor
2. 12. 1841 1844P. Vintíř Kalivoda OSB - cooperátor
1. 2. 1844 19. 11. 1845P. Benno Mořic Tiray OSB - cooperátor
2. 12. 1845P. Metoděj Vavřinec Rieb OSB - cooperátor
20. 10. 1845 1860P. Viktor Kunzfeld OSB - cooperátor
29. 10. 1847 1860P. Benno Mořic Tiray OSB - cooperátor
5. 8. 1858 P. Bernard Plaček OSB - cooperátor
2. 8. 1860 17. 7. 1867P. Metoděj Halabala OSB - cooperátor
5. 8. 1860 listopad 1863P. Ernest Gřivňacký OSB - cooperátor
1863 P. Vojtěch Jakub Slouk OSB - cooperátor
28. 9. 1865 P. Placid Jan Mathorn OSB - cooperátor
18. 9. 1867 P. Benedikt Karel Korčian OSB - cooperátor
15. 10. 1875 1883P. Marian Rudolf Zbrožek OSB - cooperátor
8. 8. 1878 22. 1. 1879P. Petr Jan Křtitel Hlobil OSB - cooperátor
1883 18. 9. 1884P. Benno Heřman Schaffra OSB - cooperátor
19. 9. 1884 11. 2. 1893P. Vintíř Karel Schössler OSB - cooperátor
11. 2. 1893 12. 9. 1900P. Kristin Bohumil Lux OSB - cooperátor
11. 2. 1893 14. 9. 1896P. Lev Lambert Hublík OSB - cooperátor
17. 9. 1896 29. 6. 1910P. Alois Josef Kotyza OSB - cooperátor
17. 9. 1900 12. 10. 1904P. ThDr. Placid František X. Buchta OSB - cooperátor
1904 16. 8. 1911P. Karel Rudolf Musil OSB - cooperátor
1907 31. 8. 1908P. Vojtěch Jan Horák OSB - cooperátor
7. 10. 1909 25. 9. 1912P. ThDr. Placid František X. Buchta OSB - cooperátor
1. 8. 1911 25. 9. 1918P. Vojtěch Jan Horák OSB - cooperátor
1. 9. 1912 31. 3. 1916P. Jan Nep. František Kopáček OSB - cooperátor
19. 7. 1917 17. 8. 1925P. František Rudolf Bouzek OSB - cooperátor
1. 8. 1918 31. 8. 1937P. Jan Nep. František Kopáček OSB - cooperátor
16. 1. 1919 19. 7. 1922P. Vojtěch Jan Horák OSB - cooperátor
11. 11. 1934P. Klemens Humplík - pensista olomoucké arcidiecéze u sester Těšitelek, nar. 26. 4. 1869 - Hustopeče nad Bečvou, ord. 26. 6. 1893
18. 8. 1925 P. Václav Jan Pokorný OSB - cooperátor
20. 8. 1929 30. 9. 1934P. Václav Jan Pokorný OSB - cooperátor
1. 6. 1933 31. 1. 1938P. Cyril Josef Krejčí OSB - cooperátor
P. Cyril Soušek - pensista, nar. 20. 3. 1865 - Klenovice na Hané, ord. 26. 7. 1891
14. 9. 1934 2. 9. 1940P. Vojtěch Jan Horák OSB - cooperátor
1936P. František Rudolf Bouzek OSB - II. cooperátor
1941P. Benedikt Karel Malý OSB - II. cooperátor
1. 2. 1941 P. Antonín František Sal. Červenka OSB - II. cooperátor
1. 10. 1941 24. 4. 1944P. František Rudolf Bouzek OSB - I. cooperátor
1942 31. 12. 1945P. Petr Adolf Unger OSB - cooperátor
1. 9. 1945 30. 4. 1946P. Josef František Holzmann OSB - I. cooperátor
1941 30. 4. 1946P. Benedikt Karel Malý OSB - III. cooperátor
1946 30. 11. 1948P. Metoděj Antonín Jedlička OSB - II. cooperátor
1. 9. 1947 30. 9. 1947P. Prokop Alois Vostal OSB - cooperátor
1. 1. 1948 P. Jan Nep. František Kopáček OSB - II. cooperátor
1. 12. 1948 P. Vojtěch Jan Horák OSB - cooperátor
1950 1951P. Josef František Holzmann OSB - cooperátor
1951 1955P. František Fučík - cooperátor
15. 9. 1956 1961P. Pavel František Šesták OSA - cooperátor (nesměl kázat)
1961 15. 1. 1972P. Václav Večeřa - cooperátor
15. 1. 1972 1974P. Zdeněk Antonín Kovář OFMCap. - cooperátor
1974 P. Vladislav Dvořák - cooperátor
1975 P. Josef Kohoutek - cooperátor
1978 P. Jiří Paleček - cooperátor
1980 P. František Sadílek - cooperátor
1981 P. Pavel Krejčí - cooperátor
1985 P. Michael Jelínek - cooperátor
1986 P. Karel Doležel - cooperátor
1987 P. František Bláha - cooperátor
1988 P. Pavel Buchta - cooperátor
1989 P. Jan Nekuda - cooperátor
1. 8. 1990 P. František Fučík - cooperátor
P. František Fučík - pensista, nar. 6. 11. 1913 - Crhov, ord. 5. 7. 1939 - Brno
1. 8. 1993 Msgre Alois Pekárek - pensista u sester Těšitelek, nar. 22. 1. 1915 - Radešínská Svratka, ord. 5. 7. 1938 - Brno
P. Beda Kukula OSB - kaplan
2011 30. 9. 2016P. Vojtěch Marek Malina OSB - kaplan

Z naší farnosti pocházejí následující kněží a řeholníci:

jméno nar.ord. (profes)zemřel
Msgre Matouš Ferdinand Sobek z Bílenberka OSB 19. 9. 1618 - Rajhrad čp. 71639 - Olomouc29. 4. 1675 - Praha Pohřben v Broumově.Jeho sestra Anežka vstoupila do Cisterciáckého opatství v Předklášteří u Tišnova.
P. Johann Franz Andreas Škarda 30. 11. 1862 - Rajhrad čp. 10318878. 6. 1922 - Střížov
P. František Božek 1868 - Opatovice25. 6. 1897 - Vídeň16. 9. 1947 - Opatovice Pohřben v Opatovicích. Působil jako katecheta ve Vídni (farnost sv. Jana Evangelisty v X. Vídeňském obvodu).
P. Jan Januška 3. 6. 1868 - Loučka189215. 2. 1904
fr. Gaudentius František Mátl OSB 21. 9. 1870 - Rajhradice čp. 22slavné sliby 21. 3. 1897 - Opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Praze - Emauzích1921 - Opatství Olinda (Brazílie) Někdy po roce 1905 odešel do Brazílie.
Jan Duchoň 2. 2. 1912 - Loučka politický vězeň; v roce 1948 vstoupil do Salesiánského ústavu pro pozdní kněžská povolání v Trmicích u Ústí nad Labem. Po jeho zrušení (1950), kdy odmítl vstoupit do státem zřízeného Generálního semináře v Praze, až do roku 1958 v Karlových Varech, kde byl od prosince 1950 kostelníkem, na základě pokynů bývalých představených žil i nadále dle salesiánských pravidel a tajně pokračoval ve filosoficko - teologických studiích. - Za nepřátelství k lidově demokratickému řádu a podvratnou činnost proti lidově demokratickému zřízení a společenskému řádu republiky byl v roce 1958 odsouzen Krajským soudem v Karlových Varech k trestu odnětí svobody v trvání dva a půl roku nepodmíněně a ztrátě čestných práv občanských na dobu tří let po výkonu trestu.
P. Josef Maršálek 28. 2. 1915 - Rajhrad čp. 1445. 7. 1939 - Brno2. 12. 1994 Pohřben ve Zbraslavi, politický vězeň, působil ve Zbraslavi.
P. Metoděj Antonín Jedlička OSB 25. 2. 1918 - Rajhrad čp. 5021. 10. 1945 - Olomouc15. 7. 1981 - Mariánské Lázně Primice 28. října 1945 v Rajhradě. Pohřben ve Vraném nad Vltavou.
P. Jan Křtitel Lang SJ 20. 6. 1919 - Rajhrad8. 9. 194721. 3. 2007 - Londýnská nemocnice St. Mary´s v Paddingtonu Pohřben na hřbitově na Merton and Sutton Joint Cemetery, Garth Road na předměstí Morden. 8. 9. 1938 započal u jesuitů noviciát v Benešově, kde roku 1940 složil časné řeholní sliby; věčné sliby složil 2. 2. 1956 v Londýně. Kněžský život prožil v Londýně. V roce 1991 obdržel státní vyznamenání - Řád Tomáše Gariggue Masaryka II. třídy za pomoc krajanské komunitě v Británii a za podporu domácího disidentu; od roku 1997 čestný občan Rajhradu.
P. prof. Doc. ThDr. Řehoř František Jedlička OSB 1. 6. 1920 - Rajhrad čp. 5019403. 5. 1984 - Praha Teolog a vysokoškolský pedagog (vyučoval liturgiku), člen redakční rady Katolických novin.
P. Stanislav Česlík 14. 11. 1930 - Loučka24. 6. 1956 - Litoměřice18. 3. 1986 Primice 1. 7. 1956 v 10.00 h v Rajhradě. Pohřben v Rajhradě. Kněz litoměřické diecéze (děkan v Mostě).
P. Otmar Kaplan 22. 12. 1939 - Otmarov24. 6. 1962 - Litoměřice3. 7. 1997 Při řízení auta dostal ledvinovou koliku, díky níž smrtelně havaroval.
bohoslovec Stanislav Fousek 13. 12. 1996 - Olomouc Zemřel ve věku 68 let; pohřben v Rajhradě.
fr. Angelus František Homola OFMCap 30. 6. 1956
P. Mgr. Pavel Römer 15. 1. 1976 - Brno24. 6. 2006 - Brno Primice 25. června 2006 v Rajhradě.

Z naší farnosti pocházejí následující řeholnice:

jméno nar.profeszemřela
s. M. … Anežka Sobek 1613 - Rajhrad sestra cisterciačka v Cisterciáckém opatství v Předklášteří u Tišnova; sestra Msgre Matouše Ferdinanda Sobka z Bílenberka OSB
s. M. Ottilie Kuda 1843 - Rajhrad1872 členka Kongregace Dcer Božské Lásky
s. M. Ludovika Marie Bednař 2. 9. 1855 - Rebešovice čp. 31882 členka Kongregace Dcer Božské Lásky
s. M. Philipina Johanna Janíčková 20. 9. 1860 - Opatovice čp. 1013. 7. 1901 - Gablitz (Rakousko) členka Kongregace Nejsvětějšího Spasitele, pohřbena 15. července 1901 v Gablitz, v roce 1896 darovala filiálnímu kostelu sv. Karla Boromejského v Opatovicích vlastnoručně vyšívané velum na ciborium.
s. M. Agapita Francisca Steyskal 22. 5. 1869 - Rajhrad čp. 31890 členka Kongregace Dcer Božské Lásky
s. M. Wladimíra Cecilie Bednař 9. 11. 1871 - Rajhrad čp. 28189621. 3. 1940 členka Kongregace Dcer Božské Lásky
s. M. Isentruda Ludmila Burdová 15. 9. 1881 - Otmarov čp. 3 členka Kongregace sester Neposkvrněného početí Panny Marie - Milosrdných sester
s. M. Petra od Nejsvětější Svátosti Oltářní Marie Prax 19. 8. 1917 - Otmarov čp. 271942 členka Kongregace sester sv. Hedviky (obláčka: 11. 9. 1936; conf. 9. 6. 1935 v Brně; první profes 24. 8. 1937; věčná profes 1942; odchod z kongregace: 7. 12. 1950; sekularizační indult: 26. 2. 1951)
s. M. Boleslava od Nejsvětějšího Srdce Pavlína Marie Prax 15. 1. 1919 - Otmarov čp. 2715. 9. 1943 - Nezamyslice členka Kongregace sester sv. Hedviky (obláčka: 31. 8. 1936 v Břežanech; první profes 15. 9. 1938 v Břežanech; věčná profes 15. 9. 1943 v Nezamyslicích; odchod z kongregace: 24. 9. 1947; sekularizační indult: 11. 10. 1947; vdala se 25. 5. 1949 v Kutné Hoře za Františka Renáče)
kandidátka Teresie Antonie Prax 15. 10. 1920 - Otmarov čp. 27 členka Kongregace sester sv. Hedviky (provdala se 7. 7. 1947 v Nezamyslicích za Jana Foltýna)
s. M. Blanka Anna Regina Prax 17. 8. 1922 - Otmarov čp. 2713. 2. 1947 členka Kongregace sester sv. Hedviky (obláčka: 27. 12. 1939 v Nezamyslicích; první profes 27. 12. 1941; věčná profes 13. 2. 1947; odchod z kongregace: 1. 9. 1948; sekularizační indult: 26. 10. 1948)
s. M. Regina Helena Růžena Prax 19. 8. 1924 - Otmarov čp. 27 členka Kongregace sester sv. Hedviky (obláčka: 19. 8. 1941 v Nezamyslicích; první profes 21. 8. 1943; věčná profes --- ; odchod z kongregace: 15. 12. 1946; provdala se 21. 11. 1948 v Rajhradě za Viléma Jochmana)
s. M. Školastika Anna Klašková 6. 5. 1898 - Otmarov28. 8. 1934 - Praha17. 3. 1982 - Jiřetín pod Jedlovou členka Kongregace Dcer Božské Lásky („Mariánka“) (obláčka: 23. 8. 1928 v Praze; první profes 23. 8. 1929 v Praze; věčná profes 28. 8. 1934 v Praze)
s. M. Stanislava Marie Koláčková 10. 12. 1902 - Otmarov29. 5. 192913. 10. 1983 v 15 h - Radvanov členka Kongregace sester premonstrátek (obláčka: 3. 5. 1925 na Svatém Kopečku; první profes 31. 5. 1926; věčná profes 29. 5. 1929), pohřbena v Čekanicích
s. M. Alžběta Hana Marie Soudková 26. 2. 1969 - Brno, bytem Rajhrad, čp. 416 členka Kongregace Milostných sester sv. Karla Boromejského
s. M. Heřmana Jitka Gregorovičová 24. 9. 1982 - Brno, bytem Otmarov, čp. 71. 11. 2011 členka Kongregace sester Těšitelek Božského Srdce Ježíšova

znak opatství